WC tisztítás otthon és közterületen? Mutatjuk a leghatékonyabb trükköket!

A WC tisztítás nem csak a háztartás általános higiéniájának megőrzése miatt fontos, az egészségünk védelme érdekében is nélkülözhetetlen. 

Bejegyzésünkben  összegyűjtöttük Neked a WC-, lefolyó-, és perem alatti tisztítás leghatékonyabb trükkjeit, valamint olyan házi és környezetbarát készítmények bemutatásával is készültünk, amelyek kellemesebbé tehetik az amúgy “szúrós” szagú, kevésbé kedvelt házimunkát.

A rendszeres fertőtlenítés kulcsfontosságú a WC higiéniai állapotának fenntartása érdekében, ugyanis az illemhelyiség számtalan baktérium, vírus és gombás fertőzés táptalaja lehet. Sajnos minél piszkosabb (fertőzöttebb) az ajtó kilincse, a wc ülőkéje, lefolyója vagy pereme, annál komolyabb és hosszabb lefolyású egészségkárosító szövődményekkel számolhatunk. Ennek megelőzése érdekében cikkünkben olyan trükköket, praktikákat és készítményeket mutatunk be, amelyek segíthetnek elkerülni a keserű, fájdalmas napokat.

WC tisztítás Domestossal
Forrás: Pexels

Kezdjük a nyilvános WC-k fertőtlenítésével!

A nyilvános WC-k használata során különösen fontos a higiéniai elővigyázatosság. A fokozott óvatosság segít megőrizni egészséged és elkerülni a keresztfertőzést olyan helyzetekben, ahol a higiéniai körülmények minimálisan kontrolláltak.

Íme néhány lépés, amely biztonságosabbá teheti a használatot:

  • Előkészületek: Mindig tarts magadnál fertőtlenítő kendőt vagy spray-t, amikor nyilvános WC-t használsz.
  • Fertőtlenítés: Töröld le az ülőkét fertőtlenítő kendővel vagy permetezz rá fertőtlenítő szert, majd hagyd hatni néhány percig, mielőtt ráülsz.
  • Wc ülőke takaró papír: Fedd le az ülőkét WC-papírral vagy használj ülőke takaró papírt, amely további védelmi réteget biztosít közted és az ülőke között.
  • Kézmosás/ fertőtlenítés: Mosdó használat előtt és után mindig moss kezet! Nem árt észben tartani, hogy kézről/ szájon át lehet összeszedni a legtöbb betegséget. Ha van nálad kézfertőtlenítő, használd azt is, mielőtt elhagyod a helyiséget.
  • +1: Használj Helpee pisitölcsért, amely minden kényelmetlen helyzetben, kényelmes megoldással szolgál. Az egyszer használatos, vízben oldódó, környezetbarát, papír pisitölcsérrel garantáltan higiénikus körülményeket teremthetsz folyóügyeid elvégzéséhez.

Miképp járjunk el saját otthonunkban, avagy a WC-kefe helyes használata és karbantartása

WC tisztítás és ütemezés

Milyen gyakran szükséges valóban tisztítani a WC-t? 

Érdemes hetente legalább egyszer alaposan kitisztítani a WC-t, azonban, amennyiben a napi használat megkívánja, szükség lehet gyakoribb tisztításra is.

Hogyan válhat a WC takarítás rutinná?

  1. Amennyiben kezdő “háziasszony” vagy, tervezd meg előre azokat a napokat, amikor takarítani fogsz.
  2. Mindig szánj elegendő időt a takarításra.
  3. Szerezd be előre a szükséges tisztítóeszközöket és tisztítószereket, hogy takarításnál azok mindig elérhetőek legyenek.

Védelem az erős vegyszerekkel szemben

Hogyan védjük meg bőrünket és légutakat a tisztítás során használt vegyi anyagoktól? 

  1. Mindig viselj megfelelő védőfelszerelést takarítás közben, mint például gumikesztyűt és szükség esetén védőmaszkot. 
  2. A gumikesztyű és maszk mellett lehet hasznos a védőszemüveg vagy más szemvédő használata is, különösen, ha irritatív vegyszereket használunk.
  3. Ügyelj arra, hogy a takarítás után mindig alaposan moss kezet, illetve kerüld a szemmel való érintkezést is!
Fürdőszoba tisztítás
Forrás: Pexels

Hogyan tisztítsuk és fertőtlenítsük a WC-kefét? 

A WC-kefe rendszeres tisztítása elengedhetetlen a higiénia fenntartása érdekében. Annak érdekében, hogy a láthatatlan szennyeződéseket is eltávolítsd:

  1. Hetente legalább egyszer öblíts le a kefét forró vízzel, 
  2. áztasd fertőtlenítőszerbe, – például hígított fehérítőbe vagy ecetes vízbe,
  3. majd alaposan, bő vízzel öblítsd le azt.

Milyen időközönként érdemes lecserélni a WC-kefét?

A kefe típustól és állapotától függően az ideális gyakoriság 3-6 hónap között értendő. Amennyiben a sörték elkezdenek kopni vagy már nem tisztítható szennyeződést mutatnak, nem érdemes tovább várni, – itt az ideje a cserének.

Alternatívák a hagyományos WC-kefére 

A szilikon WC-kefék könnyen tisztítható és kevesebb baktérium “felvevő” tulajdonságuknak köszönhetően manapság egyre népszerűbbek a piacon.

Akárcsak az eldobható WC-kefék, amelyek kialakításukból adódóan – akár minden egyes használat után – lehetővé teszik a fej tisztítását.

A WC tartály tisztítása és karbantartása

Tippek a WC tartály tisztántartására:

A lerakódott vízkő általában lassú lefolyású öblítést és megnövekedett vízfogyasztást eredményez. Ezen következmények elkerülése érdekében kövesd az alábbi útmutatót:

  1. Használj vízkőoldó tablettát vagy egyéb folyékony oldatot, amely segít megelőzni a lerakódásokat. 
  2. Rendszeresen ellenőrizd a tartály belsejét; szükség esetén távolítsd el a vízkő és egyéb lerakódásokat ecetes vagy citromsavas oldattal. 
  3. Tartsd tisztán a tartály belsejét, hogy elkerülhesd a rossz szagok kialakulását, valamint a WC tartályokhoz tartozó alkatrészek meghibásodását, elhasználódását.
  4. Ha a probléma továbbra is fennáll, hívj szerelőt a tartály alkatrészeinek felülvizsgálatára és javítására.

A WC perem alatti rész tisztítása

Habár a WC karimája alatti rész sok esetben nehezen hozzáférhető, tisztántartása ugyancsak a higiénia része.

  1. Tisztításához használj egy régi fogkefét vagy kisebb, keményebb sörtéjű kefét, hogy a nehezen hozzáférhető részekhez is elérd. 
  2. Tisztításhoz használj szódabikarbónás vagy ecetes keveréket, hogy megszabadulj a rejtett szennyeződésektől és baktériumoktól.

WC lefolyó tisztítása házilag

A WC lefolyó idővel eltömődhet, ami kellemetlen szagokhoz és lassú lefolyáshoz vezethet. Szerencsére a mosdó ezen része néhány egyszerű házi módszerrel könnyen tisztítható és karbantartható.

Az egyik legegyszerűbb és legkörnyezetbarátabb módszer a víz és a mosószóda párosítása, mely segít feloldani a zsírt és egyéb szennyeződéseket a lefolyóban.

Eljárás:

  1. Önts egy bögre mosószódát közvetlenül a WC lefolyójába.
  2. Forrázd le egy liter vízzel.
  3. Hagyd állni legalább egy órán keresztül, 
  4. Majd alaposan öblítsd le alaposan.
WC tisztítása
Forrás: Pexels

Ha ez nem hozná el a várt hatást, próbál ki a szódabikarbóna és az ecet duóját.

Íme a recept:

  1. Szórj fél bögre szódabikarbónát a lefolyóba.
  2. Önts rá fél bögre ecetet. 
  3. Figyeld meg, ahogy pezsegve feloldja a lerakódásokat. 
  4. Hagyd hatni 30 percig, majd öblítsd le forró vízzel.

Ha minden kötél szakad, vesd be a kereskedelmi lefolyótisztítók használatát. Miután ezek legtöbbször erős vegyszereket tartalmaznak, csak akkor fordulj hozzájuk, ha a fent említett természetes módszerek nem hoznak eredményt.

Rendszeres karbantartással elkerülhetők a súlyosabb lefolyóproblémák, komolyabb szennyeződések és eltömődések.

Lássuk a legalapvetőbb WC tisztítási eljárásokat!

Kereskedelmi tisztítószerek használata

Azok számára, akik kevésbé szeretnek kísérletezni, bármelyik hipermarketben vagy drogéirában beszerezhetik a leghatékonyabb, de mégis környezetbarát WC tisztító szereket. A környezet(ed) érdekében válassz olyan vegyszereket, amelyek biológiailag lebomló összetevőket tartalmaznak.

Házi készítésű, környezetbarát WC tisztítás módszerek

Házi tisztítószerekben talán az a legcsábítóbb, hogy elkészítésük nemcsak roppant egyszerű, mindemellett még költséghatékonyak is, sőt a vegyi kemikáliákkal ellentétben nem bocsátanak ki magukból olyan mérgező anyagokat, amelyek belélegzése kártékony lehet az egészségre nézve.

Szódabikarbóna, mint olyan

Szódabikarbóna nem csak süteményekhez jó! Alkalmazása WC tisztításnál különösen hatásos lehet, kiváltképp, ha makacs szennyeződésekkel kell megküzdeni. Ez a módszer nemcsak tisztít, de még  a szagokat is semlegesíti.

Mit kell tenned?

  1. Szórj egy nagyobb adag szódabikarbónát közvetlenül a WC-tálba,
  2. önts rá forró vizet, 
  3. hagyd állni egy órán keresztül,
  4. majd dörzsöld át a kefével.

Beszéljünk az ecetről!

Az ecet a másik csodaszer a háztartásban: kiválóan eltávolítja a vízkövet, fertőtlenít és még a frissességet is megőrzi!

Hogyan használd?

  1. Önts fél liter ecetet a WC-csészébe esténként, 
  2. hagyd, hogy egész este dolgozzon, 
  3. így reggelre már csak át kell dörzsölni a felületet, majd öblíteni azt. 

Szódabikarbóna és az ecet keveréke

Az egyik legolcsóbb és leguniverzabb tisztító a szódabikarbóna és az ecet keveréke, amely hatékonyan távolítja el a vízkövet és a szennyeződéseket a felületről.

Jöjjön az egyszerű recept:

  1. szórj egy csésze szódabikarbónát a WC-csészébe,
  2. önts rá két csésze ecetet,
  3. hagyd hatni 15-20 percig,
  4. majd dörzsöld meg WC kefével a felületet és öblítsd le.

Citromsav, mint a vízkő elsődleges ellenszere

A citromsav egy másik kiváló természetes tisztítószer, amely hatékonyan távolítja el a vízkövet és az egyéb lerakódásokat.

Íme az egyszerű recept:

Készíthetsz citromsavas oldatot, amely nemcsak tisztít, de kellemes illatot is hagy maga után. 

  1. Keverj össze egy liter vizet és két-három evőkanál citromsavat, 
  2. hagyd hatni 15-20 percig,
  3. majd dörzsöld meg WC kefével és öblítsd le a felületet.

Természetes légfrissítők és illatosítók használata a fürdőszobában

A mosdó tartós frissességének megőrzése szempontjából nemcsak higiénia fontos fürdőszobában, hanem a kellemes, tiszta illat is, amely javíthatja otthonunk komfortérzetét is.

Íme néhány tipp és házi recept, amely segítségével frissen és illatosan tarthatod az illemhelyiséged:

  1. Citrus héjak: Készíts össze egy kis tálba néhány narancs, citrom vagy más citrusféle héjat, majd helyezd a a WC közelébe. A citrushéjak a bennük található természetes illóolajoknak köszönhetően nemcsak semlegesítik a kellemetlen szagokat, de még friss illattal is megtöltik a helyiséget.
  2. Esszenciális olajok: Néhány csepp kedvenc esszenciális olajodból szintén hasonló hatást válthat ki. Csepektess egy kis palackba néhányat levendula, eukaliptusz, vagy citrom olajodból, majd használd ezt a keveréket levegőfrissítőként. Ez a módszer nemcsak frissíti a levegőt, hanem antimikrobiális tulajdonságaik révén a baktériumok számát is csökkenti.
  3. Szárított fűszernövények és virágok: Helyezz el a fürdőszobában egy kosárkát szárított levendula, rozmaring vagy egyéb illatos növényekkel. Ezek a növények nemcsak illatosak, dekoratívak is.
Forrás: Pexels

“Csináld magad” receptek a WC folyamatos frissességéért

Ezek a természetes megoldások segíthetnek abban, hogy a fürdőszobád mindig frissen és kellemesen illatozzon.

  1. DIY Gél légfrissítő
    • Hozzávalók:
      • 2 csésze forró víz
      • 1 csésze víz
      • 4 evőkanál zselatinpor
      • 20-30 csepp esszenciális olaj
      • Ételszínezék (opcionális)
    • Elkészítés:
      • Melegítsd fel a 2 csésze vizet, majd oldd fel benne a zselatinport.
      • Add hozzá a maradék 1 csésze vizet, az esszenciális olajat, illetve a néhány csepp ételszínezéket.
      • Öntsd a keveréket egy kis edényekbe vagy speciális formákba és hagyd megdermedni.
      • Helyezd a wc közelébe, és élvezd a friss illatot.
  2. Ecetes spray
    • Hozzávalók:
      • 1 csésze ecet
      • 1 csésze víz
      • 10-15 csepp a kedvenc esszenciális olajodból
    • Elkészítés:
      • Keverd össze az összetevőket egy spray-s palackban.
      • Fújd be vele a mosdót, amikor szükséges. Az ecet hatékonyan semlegesíti a szagokat, míg az olaj kellemes illatot kölcsönöz a helyiségnek.

Összegezve az alapos WC tisztítás nem csak a tisztaság fenntartása, hanem az egészségünk védelme szempontjából is kiemelten fontos. Ne feledd a WC tisztítás, magában foglalja a WC lefolyó, valamint a WC perem tiszítását is. 

Ha teheted környezeted és egészséged érdekében mindig a környezetbarát megoldást válaszd, legyen szó szódabikarbónáról, ecetről, ha rendszeresen karbantartod illemhelyiséged, nem lehet velük gondod. 

A környezetbarát tisztítás nemcsak hatékony, de a környezetre gyakorolt ​​negatív hatásokat is minimalizálja.

Hasonló cikkek

0
    0
    Kosár tartalma
    Még üres a kosarad!Vissza a webáruházba
      Szállítás kalkulátor