A rohamosan fejlődő és egyre hosszabb, sík kerékpárútnak köszönhetően már Magyarországon is átélheted a toszkán élményt. De mielőtt nyeregbe pattannál, győződj meg arról, hogy megfelelően felkészültél-e a magyarországi biciklitúra kihívásaira.
Cikkünkben összeszedtük Neked azokat az információkat, amelyeket érdemes végiggondolnod, mielőtt elfordítod otthon a zárat.
Legnépszerűbb biciklitúra-útvonalak hazánkban
- Barcs és Drávatamási közötti szakasz
- Budapest-Balaton bringaút Biatorbágy – Gyúró között
- Tarján és Bicske közötti szakasz a Gerecse panorámájával
- A Duna jobb partján fekvő Budapest – Szentendre kerékpárút, mint az ország legforgalmasabb útvonala
- Göd – Szob közötti szakasz a Visegrádi- és Budai-hegység, illetve a Pilis csúcsainak látványával
- Mezőkövesd – Bükkzsérc közötti útvonal a Bükk panorámájával
- Pilismarót – Dömörkapu közötti szakasz a Pilis erdei között
- Tapolca – Szigliget közötti szakasz a tanúhegyek panorámájával
- Veszprém – Alsóörs közötti szakasz a történelmi városból egyenesen a vízpartig
Hogyan készülj a biciklitúrádra?
Bármilyen hosszú táv és nehéz terep elé is nézz, az út előtt ne feledkezz meg mind a kerékpárod, mind szervezeted megfelelő felkészítéséről. Most azokat a nélkülözhetetlen ellenőrző pontokat soroljuk fel, amelyek biztosítják, hogy a tekerés egésze ideje alatt biztonságban érezhesd magad.
Az alábbiakat nézd vagy nézesd át szakemberrel:
- kerékpárod vázát és a kormányát
- a kerekek rögzítését, valamint az azokban lévő nyomást is
- a fékeket, beleértve a fékpofákat és az azokat rögzítő csavarokat
- csapágyakat (beleértve a hajtóművét, a kerekekét és a kormányét is)
- a láncokat
- nyerget és annak kényelmességét
- világításokat
Ezeket vidd magaddal az útra
1. Amennyiben messzebb útra mész az alábbi biciklis holmikat mindenképp tedd be a táskádba:
- pumpa
- plusz gumibelső
- csavarkulcs
- küllőhúzó
- olajozó
- törlőrongy
- elem
2. Egészségügyi készlet és higiénia:
- fájdalomcsillapító
- görcsoldó
- szúnyog- és kullancsriasztó készítmény
- kalcium, magnézium pezsgőtabletta
- sebtapaszok vagy gézlap
- kézfertőtlenítő vagy seb tisztítására alkalmas alkohol
- napvédő krém
- papírzsebkendő (esetleg WC papír)
- Helpee pisitölcsér.
3. Hidratáltság megfelelő táplálékbevitel tekintetében:
- lehetőleg 2 liter víz fejenként (az út hosszának függvényében ez a mennyiség növekedhet)
- banán
- szőlőcukor
- lassan felszívódó szénhidrát
4. Ruházat
- sisak
- kényelmes, erre a célra kialakított cipő
- kerékpárosnadrág
- hosszúszárú zokni (+ váltózokni)
- sapka, kalap és napszemüveg a magas UV sugárzás elleni védelem érdekében
- tartalék váltóruha és esőkabát csapadékos idő esetén
- polárfelső hűvös, szeles idő esetén
+ Tippek és jó tanácsok
- A kerékpárosokra is érvényesek bizonyos KRESZ szabályok, amelyekkel érdemes tisztában lenni. Többek között, ha az út mellett kialakításra került egy kerékpárút, úgy tilos kerékpározni az úton, kivéve akkor, ha az úttesten kerékpárnyom van felfestve.
- Mindig melegíts be/ nyújts le mielőtt felpattansz a járművedre, mert rendszeres sportolás híján komoly, hosszantartó sérüléseket szerezhetsz, amelyek könnyen megkeseríthetik szépnek ígérkező kirándulásodat.
Mire figyelj egy magyarországi bringatúrán?
- az utak sokszor nincsenek tökéletesen kiépítve, így azok balesetveszélyesek lehetnek
- nincs mindenhol elkülönítött kerépkárút, ezért érdemes nagyon figyelni a jelzésekre
- közvilágítás hiánya késői órákban balesetveszélyes lehet, ezért győzödj meg arról, hogy kerékpárod világítása erős, jól látható legyen
- vadveszély a természet közelsége miatt az esti órákban szintén megnövekedhet
- görkorcsolyázók, futók és túrázók is közlekedhetnek a bicóúton, így a panorámában történő gyönyörködés mellett nem árt a körültekintő közlekedés.
Az ország legszebb kerékpárútvonalai
Őrség
A festői szépségű Őrség számokkal jelzett, különböző nehézségű biciklis túraútvonalakkal várja átutazóit. Ezidáig mindösszesen 6 útvonalat különítettek el, amelynek mindegyike Őriszentpéterről indul. Az egész út hossza 226 km.
Az első szakasz közepes nehézségű, 33 kilométer hosszú. Az útvonal azon túl, hogy a kerékpározók elé tárja a szalafői Őrségi Népi Műemlékegyüttest és a Bölényrezervátumot, Szlovéniába is elkalauzolja az utazókat.
A 2-es számú útvonal szintén 33 kilométer hosszú. Ez a szakasz a Belső Őrség természeti értékeit tárja az átutazók elé. A dombok között áttekerve megelevenedik a magyarszombatfai − jelenleg tájházként működő −1790-ben épült zsúpfedeles fazekasház, a veleméri református templom, illetve a magyarföldi fatemplom is. Ugyanezen szakaszon csodálható meg a Töllös tanösvény, valamint a völgyben csordogáló Kerka-patak is.
A 3-as útvonal Szatta, Nagyrákos településeken át Kerkáskápolnába vezet. Az úton haladva megcsodálható a Göcsej kapujában található református templom, valamint a Kéthatár-tó is. Az úton haladva egy erdős szakasz következik, ahol az átutazónak lehetősége nyílik a túlélés fája mellett is megpihenni. Ispánk település előtt a megszokottól eltérően egy kavicsozott, földes úton kell áthaladni, majd a települést elhagyva egy 13%-os emelkedőt kell leküzdeni, de innen már egyenes út vezet a kiindulópontig.
A 4-es túra az Őrség leghosszabb kerékpárútvonal szakasza, Őriszentpéter és a Vadása-tó között fekszik és mindösszesen 38 km hosszú. Pihenővel és strandolási lehetőségekkel várja a kerékpározókat. Az úton haladva azonban több murvás szakaszon kell áttekerni, így nem árt egy defektjavító készletet is táskába tenni.
Az 5-ös számmal ellátott szakasz gyönyörű erdővel és mezővel szegélyezett úton egyenesen a Himfai Környezetvédelmi-tóig és parkerdőig vezet. A 4-es úthoz hasonlóan a sík aszfaltot murvás szakasz váltja fel. Két keréken keresztül szelhető a viszáki Tündérkert, megcsodálható a Sigray-kastélyt, valamint a Himfai-tó és a Malomgát tanösvény is.
Végül a 6-os számmal ellátott szakasz a meseszép Hársas-tóig vezet. Ez az Őrség legkedveltebb kerékpárútvonala, nem véletlenül! Az út ugyanis egy festői szépségű erdei tanösvény, valamint a szalafői Bivalyrezervátum mellett is elhalad, sőt a végállomáson még csobbanni is lehet, így a bátraknak érdemes fürdőruhát is bekészíteni. Az útvonal 34 km hosszú, kezdetben aszfaltos, majd erdei utakon halad végig.
Szigetköz
A Dunakilitről induló szigetközi túra gyönyörű panorámájával várja a kétkeréken érkezőket. A 38 km hosszú túra Mosonmagyaróváron, Máriakálnokon, Dunaszigeten és Tejfaluszigeten át vezeti átutazóit. A kerékpározók megcsodálhatják útjuk során Mosonmagyaróvári várat, − amelyet még István király alapított, − a máriakálnoki Sarlós Boldogasszony kegykápolnát, illetve a kálnoki Szűz Mária csodatévő szobrát. A sportosabb lelkű bringázók egy kenutúrára is benevezhetetnek a kerékpárútvonalat érintő Dunaszigeten. Ebben az esetben érdemes a sporthoz megfelelő ruházattal is készülni.
Szépasszony-völgy
Egri vár falaitól induló történelmi túra a Szépasszony-völgy természeti csodájában zárul. 40 kilométer hosszú túra alkalmával Egerszalókon a gyógyfürdőben is megmártózhatnak a kerékpározók. Egerszalók sódombjait elhagyva a betyárbujói kaptárköveknél is érdemes elidőzni, itt ugyanis a helyiek különböző lakóházat, raktárt, pincét, méhkaptárt alakítottak ki a puha riolittufából.
Börzsöny
Duna menti börzsönyi kerékpárút közelsége miatt kedvez a fővárosiaknak. Az útvonal érinti Kóspallagot, a Márianosztrai Magyarok Nagyasszonya bazilikát, illetve Szobot is. A Diósjenő–Kemence–Perőcsény–Vámosmikola–Letkés–Szob közötti túra 55 km hosszú, nehéz besorolású.
Kaposvár és Szenna
Dunántúlon továbbá Kaposvár és Szenna között szívhatják magukba a friss levegőt és a vidéki hangulatot a látogatók. Az 50 km hosszú útvonalon gyönyörű erdei utak, kis falvak és tájvédelmi körzetek váltakoznak.
Gerecse
Gerecse látványát kínáló Tatabányától Tatáig tartó kerékpárútvonal szakasz 2020-ban elnyerte Az év kerékpárútja pályázatot. Az Által-ér menti 21 km hosszú útvonal egyébként Oroszlánytól indul és Dunaalmásig vezet, ezzel 33,5 km hosszúra növelve a szakaszt. Vértesszőlősön lekanyarodva Samu őskori leleteit is megtekinthetik az érdeklődők.
A Gerecse másik csodákkal tarkított útvonala Bicske és Tarján között húzódik. A 20 km hosszú út a Szent László-patak mentén, zöldellő rétek, erdős területek, cserjések között halad.
Tarjánon áthaladva a halastavak, valamint a színes horgászházak sokaságával találkozhatnak az átutazók. Ezen az útvonalon a zárt kerékpárút elején tábla figyelmeztet: célforgalomra számíthatunk.
Tisza-tó
Tisza-tavi kerékpárút gyönyörű panorámával várja a biciklistákat. Az útvonal továbbá elnyerte a 2021-es Év kerékpárútja pályázatot. A Tisza-tavat megkerülő biciklis útvonal aszfaltos, számtalan pihenővel és kempingező hellyel szolgál. A leghosszabb szakasz 95 km hosszú, amellyel teljesen körbetekerhető a Tisza-tó. Van egy rövidebb szakasz is, 68 km-es szakaszon Poroszló és Tiszafüredi összekötő hídon biciklizhetünk át.
Budapesttől Szentendréig
2020 óta a fővárosból is kellemesen kitekerhetünk a mesés szerb városig. A 36 km hosszú szakasz könnyen teljesíthető. Az út Budáról indul és a Filatorigáton át a Graphisoft Park mentén halad a Római partig. Egyes szakaszokon nehezebb a továbbhaladás. Van, hogy a töltés tetején visz, bizonyos szakaszokon az úton, néhol pedig gyalogosok között kell haladni. Ezt követően a Duna parton halad tovább az út Budakalász és a Lupa-tó mellett, innentől már kerékpárúton.
Talán nem szükséges tovább firtatni, miért is érdemes két kerékre pattanni Magyarországon, hisz az ország számtalan rejtett természeti és történelmi kinccsel szolgál, bármerre is tekerjen az ember. Egy dolgot fontos csupán észben tartani, ez nem más, mint a felkészülés. Mind fizikai értelemben, mind a kerékpárunk biztonságát tekintve érdemes végighaladni a cikk elején felsorakoztatott ellenőrző listán.