A gombás hüvelyfertőzés típusai, tünetei és kezelési módjai

A kellemetlen tünetekkel járó intim gombás hüvelyfertőzések leggyakrabban a nőket érintik. Cikkünkben alaposan bemutatjuk az intim gombás hüvelyfertőzés típusait, megjelenésének okait, felismerési módjait, valamint a betegség kezelési lehetőségeit is. 

Célunk, hogy az alapos tájékoztatás mellett segítsünk megelőzni a fertőzés kialakulását.

Mi az a Candida albicans?

A Candida albicans néven közismert élesztőgomba a szervezet természetes mikroflórájának része. A sarjadzógombák osztályának leggyakrabban előforduló faja kis mennyiségben, természetesen módon megtalálható:

  • az emésztőrendszerünkben, azaz a gyomor-bél traktusban, 
  • a nyálkahártyákon így a szájüregben, és a nemi szerveken,
  • valamint a bőrön is.

Egészséges szervezet esetén a test saját mikrobiomja, – azaz a hasznos baktériumok – gondoskodnak arról, hogy a Candida szintje egyensúlyban maradjon.

A gombás hüvelyfertőzés típusai

A gombás hüvelyfertőzéseket általában az említett Candida albicans nevű élesztőgomba felszaporodása okozza.
A hüvelyflóra egyensúly felborulásának hátterében leggyakrabban valamilyen antibiotikumos terápia áll, a gyógyszer ugyanis elpusztítja a hüvelyt védő tejsavbaktériumokat, ezzel teret adva a gombák elszaporodásának.

Minden gombatípus eltérő tüneteket mutat és más kezelési módot igényel. A helyes diagnózis minden esetben elengedhetetlen, ugyanis a kezelés hatékonysága nagyban függ a kórokozók pontos beazonosításától. Jó esetben a kezelést laboratóriumi tenyésztés előzi meg, ami segít a kórokozó pontos beazonosításában és a legmegfelelőbb terápia meghatározásában.

Gombás hüvelyfertőzés kialakulásának okai

Az intim gombás hüvelyfertőzések kialakulásának hátterében számos tényező állhat, amelyek közül a leggyakoribb:

  • Antibiotikumok használata: Bizonyos antibiotikumok elpusztíthatják a hüvely természetes baktériumflóráját, amely természetes esetben a gombák mennyiségét szabályozza a szervezetben.
  • Hormonális változások: A terhesség, a menstruációs ciklusok váltakozása, valamint fogamzásgátló tabletták mind befolyásolhatják a hüvely pH-értékét és hormonszintjét.
  • Túlzott intim higiénia: Túlzott vagy nem megfelelő intim higiéniai termékek használata felboríthatja a hüvely természetes flóráját és pH-értékét.
  • Alultápláltság és stressz: Az egészségtelen étrend és a krónikus stressz legyengíti az immunrendszert; a szervezet ellenálló képességének csökkenésével a fertőzéseket okozó kórokozók száma megnövekedhet.

A felsoroltak mind hozzájárulnak a gombás fertőzések kialakulásához, valamint kiújulásához, azonban a megfelelő megelőző intézkedésekkel és a kockázati tényezők minimalizálásával csökkenthetőek a fertőzés kialakulásának esélyei.

Forrás: Pexels

Figyelmeztető tünetek, jelek

Habár a gombás hüvelyfertőzés tünetei változatosak lehetnek, vannak olyan jellegzetes árulkodó jelek, amelyeket nem érdemes figyelmen kívül hagyni:

  • Viszketés és irritáció: Az egyik leggyakoribb tünet, amely a nemi szervek környékén jelentkezik, megjelenése rendkívül kellemetlen.
  • Fehér, túrós hüvelyi folyás: A folyás állaga és színe a túróhoz hasonló, általában szagtalan.
  • Égő érzés, különösen vizeléskor vagy szexuális együttlét során: Ez a tünet fokozódhat a fertőzés súlyosságától függően.
  • Pirosodás és duzzanat: A hüvely és a külső nemi szervek gyulladásos immunreakciója a fertőzésre.
  • Fájdalom és diszkomfort: Különösen ülés közben vagy szoros ruházat viselésekor jelentkezik.

Diagnózis és lehetséges kezelési módok

A gombás hüvelyfertőzés pontos diagnosztizálása és a megfelelő kezelés érdekében elengedhetetlen az orvosi vizsgálat. A korai felismerés és kezelés mihamarabbi megkezdése kulcsfontosságú lehet a gyors és hatékony gyógyulás szempontjából. Alább a legfontosabb lépéseket és kezelési módszereket soroltuk fel:

  • Orvosi konzultáció: Amennyiben az előző bekezdésben részletezett tünetek bármelyikét tapasztalod magadon, fordulj mielőbb nőgyógyászhoz, hogy ő szakmai keretek között meg tudjon vizsgálni.
  • Mintavétel: A hüvelyből vett minta a laboratóriumi vizsgálat segítségével segít beazonosítani a  gombás fertőzés pontos típusát, és ilyenkor azt is vizsgálják a laborban, hogy az adott kórokozó mely gyógyszertípusra lesz érzékeny.
  • Antimikotikus kezelések: Ezek a kezelések lehetnek helyi (krémek, hüvelykúpok) vagy szisztémás terápiák (szájon át szedhető gyógyszerek). A kezelés típusa a fertőzés súlyosságától és természetétől függ. Sűrűn ismétlődő fertőzések esetén hosszabb, akár hónapokig tartó kúrára is szükség lehet.
  • Következetes kezelés: Fontos, hogy a kezelést az orvos utasításának megfelelően kövesd, akkor is, ha a tünetek korábban megszűntek.

A helyes diagnózis és az életmódbeli változtatások hozzájárulhatnak a kezelés hatékonyságához és a lehetséges szövődmények elkerüléséhez.

Forrás: Pexels

Hogyan előzhető meg a gombás hüvelyfertőzés kialakulása?

Néhány óvintézkedés elkerülhetetlen a hüvelyfertőzések megelőzése, valamint a kellemetlen tünetek és ismétlődő kezelések elkerülése érdekében. 

  • Megfelelő higiénia: Lehetőleg kizárólag vizet használjunk az intim területek tisztántartására. Ha mégis alkalmaznánk tisztálkodószert, illatmentes, pH-semleges legyen. Kerüld a túlzott mosakodást, ugyanis az is felboríthatja a hüvely természetes flóráját. 
  • Pamut alsónemű viselése: A jól szellőző, pamut alsóneműk – a szoros, műszálas fehérneműkkel ellentétben – segítenek megőrizni az intim területek szárazságát. 
  • Kerüld a szoros ruházatot: A sűrű anyagból készült vagy szoros ruházat hatására az intim területeken könnyebben kialakul izzadás, ami ideális körülményt teremt a gombák túlszaraporodásához.
  • Egészséges életmód: Ajánlott kerülni a túlzott cukor- és élesztő tartalmú ételeket, helyettük természetes cukortartalmú, magas vitamintartalmú gyümölcsök fogyasztása javasolt. Mindemellett persze, ne feledkezzünk el a rendszeres testmozgásról és a stressz minimalizálásáról, kezeléséről sem.
  • Közhasználatú fürdők kerülése: Minimalizáld a közös fürdőzést (kádban), illetve kerüld a közösségi fürdők, szaunák gyakori használatát. Ezeken a helyeken a fertőzések továbbterjedésének esélye ugyanis jóval magasabb. Általánosan fontos az  intim területekhez külön törölközőt használjunk.
  • Helyes mosdóhasználat:
    • Mindig moss kezet a mosdózás előtt és után is! A kórokozók legjelentősebb része ugyanis kézen, valamint szájon keresztül jut az emberi szervezetbe.
    • Használj kézfertőtlenítőt! A kézfertőtlenítés nem csak a Covid és más vírusok elkerülése miatt fontos….
    • Kerüld a kilinccsel történő direkt érintkezést! Papírzsebkendő használatával érintsd meg azt.
    • Takard le védőpapírral a WC-ülőkét! 
    • Ha teheted mindig saját zsebkendőt vagy WC papírt használj! Nem tudhatod ki, vagy mi ért korábban az előre kihelyezett, nyilvános WC papírhoz. 
    • A törlés iránya mindig hátrafelé történjen. Ezzel ugyanis elkerülheted, hogy a kórokozók hüvelybe vagy húgycső közelébe jussanak.
    • Használj Helpee pisitölcsért! Az egyszer használatos, vízben oldódó, környezetbarát, papír pisitölcsérrel garantáltan higiénikus körülményeket teremthetsz folyóügyeid elvégzéséhez.

Mikor fordulj orvoshoz?

Az intim gombás fertőzések könnyen orvosolhatóak otthoni módszerekkel, de vannak olyan esetek, amikor orvosi beavatkozásra lehet szükség:

  • Ha a tünetek nem enyhülnek: Ha helyi kezelések, vény nélkül kapható készítmények, mint például a krémek vagy hüvelykúpok alkalmazása után a tünetek néhány nap után sem javulnak, érdemes szakorvoshoz fordulni.
  • Ha a tünetek gyakran kiújulnak: Gyakori kiújulás esetén alaposabb kivizsgálásra és speciális kezelési tervre lehet szükség.
  • Terhesség alatt: Terhesség esetén fontos, hogy minden fertőzés gyorsan és megfelelően legyen kezelve.
  • Más betegségek esetén: Cukorbetegség vagy immunszuppresszió esetén megnő a súlyos fertőzések kockázata, ilyenkor nélkülözhetetlen az orvosi beavatkozás.
  • Új vagy szokatlan tünetek esetén: Amennyiben új, eddig nem tapasztalt tünetek jelentkeznek, mint például változás lép fel a folyás színében, állagában vagy szagában, érdemes mihamarabb szakorvoshoz fordulni.

Gyakran ismételt kérdések

1. Hogyan lehet megkülönböztetni a gombás fertőzést más típusú fertőzésektől? A gombás fertőzés legjellemzőbb tünetei a viszketés, a túrós állagú folyás és az irritáció. Más típusú fertőzések, mint a bakteriális vaginózis vagy a trichomoniasis, általában más jellegű folyással és tünetekkel járnak. A pontos diagnózis érdekében minden esetben szakorvosi vizsgálat szükséges, mert nem minden gombás hüvelyfertőzés jár a fent említett típusos tünetekkel.

2. Meddig lehet házilag kezelni a gombás hüvelyfertőzést és mikortól szükséges szakorvoshoz fordulni? Enyhe tünetek esetén az otthoni kezelések, úgy, mint a vény nélkül kapható antimikotikus krémek és kúpok is elegendőek lehetnek. Azonban, ha a tünetek néhány napon belül nem javulnak, vagy, ha gyakran kiújul a fertőzés, javasolt szakorvoshoz fordulni.

3. Milyen életmódbeli változtatásokkal előzhető meg a gombás fertőzések kiújulása? A rendszeres testmozgás, a stressz kezelése és a megfelelő intim higiénia mind hozzájárulhatnak a gombás fertőzések megelőzéséhez. Fontos a pamut, lélegző anyagból készült alsóneműk viselése és a túlzott intim területi mosakodás elkerülése.

4. Milyen tényezők növelik a gombás hüvelyfertőzés kialakulásának kockázatát? Antibiotikumok használata, hormonális változások (pl. terhesség), bizonyos egészségi állapotok (pl. cukorbetegség), illetve a nem megfelelő intim higiénia mind növelhetik a fertőzés kialakulásának kockázatát.

5. Mit kell tennem, ha a partnerem a Candida fertőzés tüneteit észleli magán? Ha a partner a Candida fertőzés ismertetett tüneteit észleli magán, ajánlott, hogy ő is keressen fel egy szakorvost. Bár a férfiak ritkábban szenvednek tünetekkel járó gombás fertőzéstől, fontos a kölcsönös kezelés a betegség kiújulásának megakadályozása érdekében.

Az intim gombás fertőzés nőknél, – különösen a Candida albicans által okozott hüvelygomba, – jellemzően az antibiotikum terápia hatására alakulnak ki, mely során a hüvely védő baktériumai elpusztulnak. További okok között szerepelhetnek hormonális változások, túlzott intim higiénia, alultápláltság, stressz és cukorbetegség. 

A diagnózis laborvizsgálatokkal történik, míg a kezelés helyi vagy szisztémás antimikotikus szerek alkalmazását foglalja magában. A megelőzés érdekében javasolt a megfelelő intim higiénia, pamut alsónemű viselése és az egészséges életmód fenntartása. Szükség esetén orvosi segítség igénybevétele is nélkülözhetetlen lehet, különösen, ha a tünetek nem enyhülnek vagy gyakran kiújulnak.

Hasonló cikkek

0
    0
    Kosár tartalma
    Még üres a kosarad!Vissza a webáruházba
      Szállítás kalkulátor
        Black Weekend!

        -20%

        November 15-17. között 20% kedvezménnyel szerezheted be a Helpee pisitölcsért és a Helpee KIT-et!