0

A nyilvános mosdók rejtett veszélyei

A vonat megállt, a plázából még legalább két óra a hazaút és a koncertről sem szeretnék lemaradni; visszatartsam, vagy vállaljam a kockázatot? Ha igen, miért inkább ne? Mielőtt belépnénk egy nyilvános mosdó ajtaján némi szorongás kíséretében hasonló gondolatok cikázhatnak végig agyunkon: vajon minek teszem ki a szervezetem, ha nem várok hazáig? Utánajártunk, a nyilvános WC betegségek veszélyeinek!

Bejegyzésünkben bemutatjuk, milyen betegségek áldozata lehetsz, ha nem vagy elég elővigyázatos, valamint választ adunk arra is, miképp csökkenthető a fertőzések kockázata.

Forrás: Pexels

Milyen betegségeket és fertőzéseket lehet elkapni a nyilvános WC-k használatakor?

Bőrfertőzések és gombás megbetegedések

  1. Habár ritkán fordul elő, mégis megeshet, hogy nyilvános WC-k használatakor a lábgomba vagy más bőrgombás megbetegedés áldozataivá válunk, különösen abban az esetben, ha mezítláb érintkezünk a padlóval.
  2. Normális körülmények között a Candida nem okoz problémát, de bizonyos feltételek – mint például túlzott antibiotikum-használat, gyengült immunrendszer, vagy a személyes higiénia hiánya – elősegíthetik a Candida túlszaporodását. Miután a gomba szereti a meleg, nedves környezetet, mindig ügyelj arra, hogy a WC ülőke környéke mindig száraz és tiszta legyen.

Húgyúti fertőzések és HPV

Habár a húgyúti fertőzések közvetlen érintkezés hiányában nem terjednek, – így a WC ülőke önmagában nem jelentene veszélyt – bizonyos vírusok, mint például az HPV rövid ideig túlélhetnek egyes felületeken, így sajnos a fertőzés veszélye is fennállhat.

Bakteriális fertőzések

  1. E. coli baktérium: Olyan gyakori kórokozók, amelyek súlyos gyomor- és bélrendszeri betegségeket is okozhatnak. Ezek a baktériumok könnyen átvihetők a WC-ülőkéről vagy kilincsekről, ha ételfogyasztás előtt nem ügyelünk az alapos kézmosásra.
  2. Staphylococcus auréus: Egy olyan bőrfertőzést okozó baktérium, amely pénztárcákban, vagy a telefonok képernyőjén is megtalálható, így talán nem meglepő, hogy a WC-kben is jelen van. Mosdóhasználat után így emiatt is kiemelten fontos a kézmosás, különösen sebek vagy sérülések fennállása esetén.
  3. Streptococcus: Egy olyan baktérium, amely légúti megbetegedéseket és torokfájást is okozhat, amennyiben a fertőzött kezünk a szánkkal érintkezik.

Hogyan védekezzünk a kórokozók ellen?

A fertőzés kockázatának minimalizálása érdekében kövessük az alábbi egyszerű, de annál hatékonyabb lépéseket…

A nyilvános WC-k biztonságos használatának aranyszabályai

  1. Mindig moss kezet, már a mosdózás előtt is! A higiénia nem csak használat után fontos, ugyanis nélkülözhetetlen lenne, hogy tiszta kézzel érintsd meg az intim területeket, elkerülve ezzel a kórokozók bejutását.
  2. Moss kezet mosdózás után is! Ez főleg amiatt fontos, mert a baktériumok legjelentősebb része kézen, valamint szájon keresztül jut az emberi szervezetbe. Emiatt egyébként nem árt a táskában kézfertőtlenítőt tartani.
  3. Ha lehet, ne érj a kilincshez! Használj papírzsebkendőt a WC-kilincsein összegyűlt kórokozók ellen.
  4. Takard le a WC-ülőkét – ha nincs jobb megoldás… Ha kényelmetlen számodra a guggolás, használj védőpapírt. Ezt előre be tudod készíteni a táskádba az ilyen élethelyzetekre. Vagy, ha már ott van a táskádban: a kézfertőtlenítődből folyass egy keveset a WC papírra/ zsebkendőre, majd töröld át vele az ülőkét. Fontos tudni, hogy sajnos az ülőke letakarása és áttörlése önmagában közel sem véd meg a kórokozók többségétől. 
  5. Csak óvatosan a nyilvános WC papírral! Ha megoldható, inkább készülj fel előre saját papírzsebkendővel. Ha nincs módod erre, a zárt rendszerű adagoló esetén az első kockát, ami kezed ügyébe kerül, inkább dobd ki biztonsági okokból.
  6. Kerüld a nyilvános mosdókban a mezítláb járkálást; viselj papucsot vagy egyéb lábbelit.
  7. A törlés iránya sem mindegy! Vizelést követően a tisztító mozdulat mindig hátrafelé történjen. Ezzel elkerülhető, hogy a kórokozók hüvelybe vagy húgycső közelébe kerüljenek.

+1: Használd a Helpee pisitölcsért, amely minden kényelmetlen helyzetben, kényelmes megoldással szolgál. Az egyszer használatos, vízben oldódó, környezetbarát, papír pisitölcsérrel garantáltan higiénikus körülményeket teremthetsz folyóügyeid elvégzéséhez.

Mi okozza a fertőzések kialakulását?

A nyilvános mosdókban a legnagyobb kockázatot a nagy forgalom okozza, ami növeli a különböző kórokozók átvitelének, elmaszálásának esélyét. Mindezek okán nélkülözhetetlen a gyakori és alapos takarítás, valamint a fertőtlenítő szerek megfelelő használata.

A szakemberek ennek okán az alábbi lépések betartását hangsúlyozzák:

  • A mosdók rendszeres és alapos takarítása: naponta többször, különösen csúcsidőben.
  • Érintésmentes adagolók és szerelvények kialakítása, biztosítása: az érintésmentes csapok, szappanadagolók és WC-öblítők csökkentik a közvetlen érintkezés szükségességét, ezáltal a fertőzések kialakulásának veszélyét is.
  • Tájékoztatás: A társadalom folytonos érzékenyítése, a higiéniai szabályok ismertetése, valamint helyes kézmosás feltüntetése minél több ponton a mosdó területén nélkülözhetetlen ahhoz, hogy idővel egyre tisztább környezetben “szaladhassunk a dolgunkra”.

Hogyan befolyásolja a nyilvános mosdók állapota az emberek közérzetét és viselkedését?

Ahogy azt a bevezetőben is érzékeltettük: a nyilvános WC tisztasága és állapota befolyásolhatja az egyén komfortérzetét és viselkedését. Egy tiszta, megfelelően karbantartott WC növeli a vendégek elégedettségét és bizalmát az adott helyszínnel kapcsolatban. Ellenkező esetben, ha a mosdók koszosak vagy elhanyagoltak, az emberek próbálják elkerülni ezeket a helyeket, ami hosszútávon negatívan befolyásolhatja egy üzlet vagy helyszín megítélését.

Pszichológusok szerint az emberek hajlamosak általánosítani tapasztalataik alapján. A látogatók gyakran a WC állapotával azonosítanak egy intézményt, így ajánlatos ezt komolyan venni. A rossz állapotban lévő, koszos mosdók szorongást és kellemetlenséget okozhathatnak, amely az emberek közérzetére és egészségmagatartására is kihatással lehet.

Habár látogatóként nagy hatásunk nincs a mosdók tisztaságára, a megfelelő óvintézkedésekkel mi magunk is tehetünk egészségünk védelme érdekében. Papírzsebkendőről, kézfertőtlenítésről sose feledkezzünk meg egy hosszú út előtt. 

Forrás: Pexels

Továbbá mindig ügyeljünk arra, amennyiben a nyilvános mosdó mellett döntünk, sose üljünk a csészére, hajolni is, csak száraz ülőkére hajoljunk.

Hasonló cikkek

0
    0
    Kosár tartalma
    Még üres a kosarad!Vissza a webáruházba
      Szállítás kalkulátor